Jakość wody
Skąd mam wodę?
Mieszkańcy Gostynia zaopatrywani są w wodę pochodzącą ze źródeł głębinowych a jej uzdatnianie odbywa się na stacji uzdatniania zlokalizowanej w lesie obok Huty Szkła. Pozostałe miejscowości Gminy zaopatrywane są z ujęć znajdujących się w miejscowościach Czajkowo, Brzezie, Gola, Kosowo, Tworzymirki i Ostrowo.
Jaką mam wodę?
Woda dostarczana do sieci pochodzi z utworów czwartorzędowych. Wody tego poziomu należą do wód średnio-twardych, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym, zapachu naturalnym są średnio zmineralizowane, często zawierają ponadnormatywne ilości związków żelaza i manganu.
Dlaczego woda z kranu
Wiedza o jakości wody z kranu powinna być powszechna i tak samo rozpropagowana jak w krajach zachodnich, gdzie picie kranówki dziś nikogo już nie dziwi. Z tego też powodu pragniemy promować picie wody prosto z kranu, bez przegotowania. Nie ustępuje ona jakością tej z butelek, ponieważ w kranówce występują substancje mineralne, m.in. wapń, magnez i potas.
Dzięki dobrym ujęciom głębinowym uzdatnianie wody przebiega w sposób naturalny bez użycia substancji chemicznych. Nasza woda oczyszczana jest tylko z nadmiernej ilości związków żelaza i manganu. W procesach przygotowania do spożycia nie stosujemy związków chemicznych woda jest więc pozbawiona przykrego zapachu i smaku.
W przyrodzie praktycznie nie występuje woda chemicznie czysta. Jako bardzo dobry rozpuszczalnik zawiera prawie wszystkie substancje naturalne występujące w skorupie ziemskiej oraz substancje będące efektem działalności człowieka. Obserwując kamień odkładający się na naczyniach podczas gotowania wody, każdy zastanawia się czy taka woda nadaje się do picia. Odpowiedzialna za to zjawisko jest twardość wody czyli zawartość w wodzie związków wapnia i magnezu. Wodorowęglany wapnia i magnezu podczas gotowania przekształcają się w węglany, które osadzają się na ścianach naczyń w postaci białego osadu.
Konsumenci nagminnie skarżą się na twardość naszej wody, tymczasem jak podaje Polskie Towarzystwo Magnezologiczne „są dowody na to, że twarda woda, zawierająca większe ilości takich biopierwiastków jak, magnez i wapń, może być zdrowsza od miękkiej, ponieważ na terenie gdzie występuje, zaobserwowano niższą zapadalność na choroby układu krążenia. Przykładem są mieszkańcy Gruzji, którzy pijąc wodę twardą, w mniejszym stopniu cierpią na choroby miażdżycowe i dożywają sędziwego wieku. Inaczej jest w Finlandii, której obywatele mający do dyspozycji wodę miękką, polodowcową, częściej zapadali na choroby serca i umierali nawet w młodym wieku.”
Woda tak jak pożywienie powinna nam dostarczać cennych składników odżywczych. Picie wody wpływa korzystnie na nasz organizm i dostarcza mu niezbędnych mikro- i makroelementów, a także wspomaga przemianę materii.