Oczyszczalnia ścieków
Oczyszczalnia Ścieków w Gostyniu
Oczyszczalnia ścieków w Gostyniu w swojej pierwotnej postaci powstała na dziewiczym (niezabudowanym wcześniej) terenie na przełomie lat 70 i 80-tych XX wieku. Była to mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia z III stopniem doczyszczenia ścieków na polach filtracyjnych. Wiele z powstałych wtedy obiektów technologicznych oraz budynków zaplecza jest do dzisiaj eksploatowanych.
Oczyszczalnia ścieków w Gostyniu stanowi zespół obiektów i urządzeń służących do mechaniczno-biologicznego oczyszczania ścieków oraz przeróbki i unieszkodliwiania powstających osadów ściekowych.
Przyjmuje ścieki pochodzące z systemu kanalizacji sanitarnej obejmującego terenu miasta Gostyń i okolicznych wsi oraz z terenu sąsiedniej Gminy Piaski. Przepustowość oczyszczalni wynosi Qdśr = 6000 m3/d.
Zakład wykorzystuje do usuwania zanieczyszczeń zawartych w dopływających ściekach technologię osadu czynnego. Oczyszczalnia złożona jest z następujących elementów:
· stacja zlewna,
· pompownia ścieków surowych,
· stanowisko krat,
· piaskowniki poziome,
· osadniki wstępne,
· komory osadu czynnego,
· osadnik wtórny,
· stacja dmuchaw,
· pompownia osadu recyrkulowanego,
· pompownia osadu surowego,
· otwarte komory fermentacyjne,
· stacja zagęszczania i odwadniania osadów,
· wiata osadowa.
Ponadto ścieki na niektórych terenach gminy Gostyń pozbawionych obecnie sieci kanalizacyjnej zbierane są do szamb i dostarczana na oczyszczalnię w Gostyniu za pomocą wozów asenizacyjnych. Ilość ścieków dowożonych w dniach kiedy prowadzony jest dowóz ścieków kształtuje się na poziomie do ok. 25m3/d. Ścieki dowożone odbierane są w automatycznej stacji zlewczej i trafiają do wspomnianej komory dopływowej, gdzie łączą się także kolektory ścieków dopływających kanalizacją. Ścieki z kanalizacji i dowożone po wspólnym ich oczyszczeniu w istniejącym układzie technologicznym odprowadzane są do pobliskiej rzeki Kani.